Valtuustoaloite maksuttomista menkoista

Jätin syyskuussa yhdessä Sosialidemokraattisen valtuustoryhmän kanssa valtuustoaloitteen koskien maksuttomia menkkoja. Kenenkään ei tulisi joutua tilanteeseen, jossa täytyy valita käyttääkö rahansa ruokaan vai kuukautissuojiin.

”Kuukautissuojien korkea hinta aiheuttaa taloudellista epätasa-arvoa. Kuukautisköyhyys vaikuttaa etenkin nuoriin sekä vähävaraisiin henkilöihin. Kenenkään ei tulisi joutua tilanteeseen, jossa täytyy valita käyttääkö rahansa ruokaan vai kuukautissuojiin. Kuukautisvälineiden korkean hinnan lisäksi kuukautisiin liittyy edelleen häpeää, ja aihe on yhteiskunnassamme tabu. Kuukautisköyhyyttä sekä stigmaa menkkojen ympärillä voidaan rikkoa jakamalla maksuttomia kuukautisvälineitä, kuten tamponeja ja kestosuojia, esimerkiksi oppilaitoksissa sekä terveyskeskuksissa. Samalla niiden esilläolo rikkoo häpeää sekä avaa mahdollisuuden keskustella kuukautisista.

Maailmalla on useampi esimerkki maksuttomista menkoista. Esimerkiksi Skotlannissa on alettu tarjoamaan maksuttomia tamponeja sekä terveyssiteitä niitä tarvitseville henkilöille. Myös Helsinki on päättänyt aloittaa kuukautissuojien jakamisen oppilaitoksissa.

Esitämme, että Porvoossa selvitetään mahdollisuutta maksuttomien kuukautissuojien jakamiseen nuorille sekä vähävaraisille.”

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s