On yli miljoona tapaa olla mies

Tänään vietetään kansainvälistä miestenpäivää, jonka tarkoituksena on edistää tasa-arvoa sekä nostaa esille miesten terveyteen ja yhteiskunnalliseen asemaan liittyviä ongelmia. Tämä päivä ei ehkä ole monelle niin tuttu kuin naistenpäivä ja hämmästyin, kun Google Docsiin kirjoittaessa sekin alleviivasi sanan vääräksi. Siitä huolimatta miestenpäivä on tärkeä päivä, jolloin on hyvä tuoda esille tasa-arvoon liittyviä epäkohtia.THL:n sivuilta löytyy sukupuolten välisiin hyvinvointi- ja terveyseroihin keskittyvä artikkeli, jossa tuodaan esille paljon huolestuttavaa tutkimustietoa. Syrjäytyneisyys ja osallisuus on todellisia ongelmia, joihin täytyy puuttua.

Suomalaisessa yhteiskunnassa:
Itsemurhaan menehtyneistä 67% on miehiä
Asunnottomista n. 3/4 on miehiä
Vangeista 93% on miehiä
Alkoholiin menehtyneistä henkilöistä 63% on miehiä

Lisäksi muun muassa transmiesten asemaa täytyy parantaa merkittävästi. On yli miljoona erilaista tapaa olla mies. Tampereen yliopiston luennolla käyty keskustelu miehistä ja kuukautisista on hyvä esimerkki siitä, kuinka kapea ja ahdas miehen malli vielä nykypäivänäkin on. Syrjäytymiseen ja sukupuolten väliseen eriarvoisuuteen täytyy puuttua. Jokainen saa määrittää ja toteuttaa sukupuoltaan haluamallaan tavalla. Hyvää miestenpäivää!

Kuvan mahdollinen sisältö: tekstissä sanotaan ON YLI MILJOONA TAPAA OLLA MIES.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s